Kategoria

PERŁA KULTURY 2023

Numer kandydata

JF-PK-01

Powiat - gmina

OTWOCKI - JÓZEFÓW

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

GWIAZDOBRANIE I DAWANIE to akcja charytatywna mieszkańców Józefowa na rzecz tutejszych dzieci będących pod opieką Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

 

Jak to się wszystko zaczęło? Całkiem zwyczajnie. Na internetowym forum Józefowa ktoś rzucił pomysł zorganizowania spotkania w stylu „poznajmy się, wymieńmy przepisami świątecznymi, zróbmy konkurs na najlepsze ciasto itp.” Ktoś inny dodał, że dobrze byłoby, aby imprezie przyświecał jakiś szczytny cel.

  I tak w październiku 2007 r. zrodziła się idea Pierwszego Przedgwiazdkowego Jarmarku Ogólnojózkowego. Zaczęły się przygotowania. Dom Nauki i Sztuki zaproponował swoje sale; nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”, która wskazała małych mieszkańców Józefowa najbardziej potrzebujących pomocy.

  Czytając o ich schorzeniach utwierdzaliśmy się w przekonaniu, że to co chcemy zrobić ma sens, że nie zmienimy świata, nie uwolnimy tych dzieci od bólu i cierpienia, ale możemy choć w niewielkim stopniu wspomóc ich rodziny. Od tamtej pory Fundacja pośredniczy między nami a dziećmi. Zbierane podczas Jarmarku pieniądze  przelewa na konta chorych dzieci z Józefowa nie pobierając żadnych opłat.

 

Wymyśliliśmy nazwę: “Gwiazdobranie i Dawanie”. Chcieliśmy zbierać Gwiazdy i rozdawać je tym, którym ich zabrakło. Staraliśmy się bardzo; dzwoniliśmy i pukaliśmy do drzwi lokalnych firm z prośbą o wsparcie. Były plakaty, ulotki i informacje przekazywane na Forum oraz pocztą pantoflową. A jednak baliśmy się o frekwencję, nikt z nas nie miał doświadczenia w organizowaniu tego typu imprez. Finał był trudny do przewidzenia, ale motywacja i nadzieja była większa niż obawy.

  Aż w końcu nadszedł ten dzień … i pojawiło się tyle osób, że Dom Nauki i Sztuki pękał w szwach. Była aukcja cennych przedmiotów podarowanych przez rodzimych artystów, loteria z fantami od darczyńców, kawiarenka ze słodkościami, dziecięcy koncert skrzypcowy, sklejanie najdłuższego łańcucha na choinkę, świąteczne stoiska z rękodziełem… Nie zabrakło też Mikołaja oraz wspólnego śpiewania. Bardzo się cieszyliśmy, bo udało się nam zebrać 4 730 zł, które po zakończonym Jarmarku przekazaliśmy na indywidualne konta dwójki podopiecznych Fundacji Dzieciom “Zdążyć z Pomocą”.

 

Rok później byliśmy już bogatsi o doświadczenie. Gwiazdobranie odbyło się w większych salach Miejskiego Ośrodka Kultury. Także tym razem mieszkańcy Józefowa nas nie zawiedli i gromadnie przyszli na Jarmark. Pozyskaliśmy pawie 6000 zł dla potrzebujących dzieci.

Na III Jarmark zaprosiliśmy już do dużej Auli Gimnazjum Nr 1 w Józefowie. To najlepsze miejsce, jakie mogliśmy sobie wymarzyć. Znacznie większa przestrzeń pozwoliła na szybszy rozwój Gwiazdobrania. Na dużej scenie mogły występować większe grupy od przedszkolaków do profesjonalistów. Pojawiły się warsztaty i inne punkty spotkań np. kąciki dla dzieci w salach lekcyjnych. Bo akcja Gwiazdobrania zataczała coraz szersze kręgi. Już nie trzeba było zabiegać o osoby chętne do zaprezentowania się; to sami przedsiębiorcy i artyści zgłaszali się do nas. Było coraz ciekawiej; chętnych do udziału w Gwiazdobraniu przybywało.

 

Kolejne edycje wzbogacaliśmy w nowe wydarzenia. Przy współpracy Integracyjnego Centrum Sportu i Rekreacji organizowaliśmy turnieje piłki halowej GwiazdoGranie. Potem powstały kolejne sportowe imprezy towarzyszące, z których też wpływały pieniądze – Gwiazdochody, Gwiazdo-ping, Gwiazdopływanie i wciąż pojawiają się nowe pomysły. Wreszcie w 2010 roku dzięki kapeli Undergrunt powstał hymn gwiazdobraniowy często wspólnie wykonywany na zakończenie Jarmarków.

Podczas XIII Gwiazdobrania nawiązaliśmy współpracę z Fundacją Radia Z, która potroiła kwotę zebraną podczas Jarmarku. Byliśmy szczęśliwi i do dziś wzdychamy do wsparcia na taką skalę… Teraz, w trudniejszych czasach, gdy zbieramy również podczas Aukcji internetowej, mamy naszych lokalnych Sponsorów Tygodnia. Wpłacają oni zadeklarowany wcześniej % od zebranej przez społeczność tygodniowej kwoty.

W 2020 Gwiazdobranie było nietypowe – przenieśliśmy się do Internetu, gdzie Covid nie dotarł. Tak zaczęły się nasze aukcje online „Gwiazdobranie na ekranie”. Powróciła trema początków; jednak wyniki, zarówno finansowe jak i społecznościowe, przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Zebrana wtedy kwota przekroczyła magiczny próg 100.000 zł. Dwoje spośród dzieci Gwiazdobrania wystawiło własne prace plastyczne, które świetnie się sprzedały. Poczuliśmy, że wspólnie MAMY WIELKĄ MOC!

Rok 2021 to oprócz aukcji internetowych, także pierwsza przedlicytacyjna wystawa „Gwiazdobranie, sztuka dawania”. W salach MOKu prezentowaliśmy przekazane nam obrazy zarówno artystów, których dzieła znajdują się w muzeach, jak i zdolnych amatorów. Były też prace wykonane przez dzieci, dla których Gwiazdobranie organizujemy.

Staramy się, aby te dzieci zaprzyjaźniły się z Gwiazdobraniem; cieszy nas bardzo, gdy tworzą prace na aukcje. Nagrywały też (śpiewały same lub z rodzinami) króciutkie piosenki gwiazdobraniowe, które udostępniamy na stronach internetowych GiD. Wspólnie malowaliśmy jesienne liście, potem oprawiane i licytowane. Kilkoro starszych dzieci pomaga przy licytacjach online jako MAGowie (Młody Asystent Gwiazdobrania). Marzy nam się, żeby tych kontaktów było więcej. Teraz szykujemy wielkanocną niespodziankę dla wszystkich dzieci.

A za nami XVII Gwiazdobranie, już drugi rok w trzech odsłonach – od początku listopada jako Wystawa z wernisażem, Aukcje online trwające przez miesiąc, i przedświąteczny, całodniowy Jarmark na żywo. Kwota, jaka w tym roku zostanie podzielona między 33 dzieci, to 166 059 zł.

Przez wszystkie lata udało się zebrać 1 077 538 zł.

I tak z roku na rok Gwiazdobranie się rozrasta i przeobraża, a dzięki hojności ludzi dobrej woli zbieramy więcej pieniędzy dla „naszych” dzieci. Piękna idea pomagania nie ginie, a wręcz rozwija się na przekór coraz szybciej pędzącemu życiu. Buduje w nas wszystkich wiarę w człowieka. Niestety wciąż przybywa pod nasze skrzydła również coraz więcej chorych dzieci…

Staramy się pomagać najlepiej jak potrafimy. Z roku na rok grono organizatorów trochę się zmienia; jedni odchodzą, inni dołączają. Jesteśmy otwarci na nowe osoby i nowe pomysły. Działamy charytatywnie i nie oczekujemy podziękowań. Wystarczy nam świadomość, że troska o innych integruje naszą józefowską społeczność i wszyscy czujemy się w niej lepiej.

W roku 2022 Gwiazdobranie i Dawanie otrzymało odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Józefowa”. 

Z powyższej „Krótkiej historii jednej akcji charytatywnej” wynika kilka jej silnych punktów:

  • trwałość – aktywni ludzie przychodzą i odchodzą, biorą krótsze lub dłuższe „urlopy”, ale Gwiazdobranie zbiera swoje gwiezdne plony już od 17 lat
  • szerokość horyzontów – Gwiazdobranie wykorzystuje i tworzy szeroki kontekst kultury lokalnej zarówno artystycznej jak i fizycznej; środki finansowe dla potrzebujących zbiera się zarówno na koncertach jak i na zawodach sportowych
  • dbałość o więzy społeczne – Gwiazdobranie organizuje wydarzenia integrujące społeczność lokalną; współpracuje z innymi lokalnymi organizacjami pomocowymi; jego organizatorzy składają projekty do budżetu obywatelskiego uwzględniające potrzeby osób z niepełnosprawnościami
  • włączanie i integracja – Gwiazdobranie zachęca beneficjentów swoich zbiórek do aktywnego – na miarę swoich możliwości – uczestnictwa w organizowanych działaniach i wydarzeniach; organizuje też integracyjne warsztaty i wydarzenia
  • adaptacyjność – Gwiazdobranie nie biadoli tylko się szkoli, angażuje nowe osoby, wykorzystuje ich doświadczenie i pomysły, by misja trwała w zmieniających się warunkach
Zdjęcia kandydata
Materiały wideo kandydata

PARTNERZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski
Powiat Grodziski
Piastów
Nadarzyn
Jaktorów
Grodzisk Mazowiecki
Gmina Prażmów
Gmina Tarczyn
Gmina Konstancin-Jeziorna
Gmina Lesznowola
Gmina Góra Kalwaria

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński