Wycieczka rowerowa „Gmina Łaskarzew – dawniej i dziś”

Perła Turystyki
7 lipca 2024 roku mieszkańcy Gminy Łaskarzew mieli okazję uczestniczyć po raz pierwszy w wyjątkowej wycieczce rowerowej, która łączyła aktywność fizyczną z odkrywaniem lokalnej historii i przyrody. Trasa została wyznaczona przez Mariusza Paziewskiego, a przewodniczką była Karolina Jamnicka-Kondej, lokalna pasjonatka historii. Podczas wyprawy dzieliła się fascynującymi opowieściami o historii poszczególnych miejscowości gminy Łaskarzew, przez które prowadziła trasa. Dzięki jej wiedzy i zaangażowaniu uczestnicy mogli poznać wiele ciekawostek związanych z lokalnym dziedzictwem i tradycjami, co wzbogaciło całe wydarzenie.
Pomysł organizacji wycieczki promującej walory Gminy Łaskarzew narodził się podczas pisania gminnej publikacji pt. „Gmina Łaskarzew – dawniej i dziś”. Ta książka to efekt społecznego zaangażowania. Przy opracowaniu korzystano z materiałów i fotografii do tej pory ukrytych w szufladach komód i biurek obecnych i byłych mieszkańców gminy Łaskarzew, udostępnionych przez poszczególne szkoły, sołectwa, koła gospodyń, stowarzyszenia i jednostki OSP, dzięki czemu na kartach książki przywoływane są postacie z dalszej i bliższej historii. Dzięki nim świeże spojrzenie na wydarzenia, historię i zabytki przeplata się z wnikliwą analizą współczesnej działalności gminy przede wszystkim w aspekcie kulturalnym, społecznym i edukacyjnym. A wszystko to jest opowieścią o pięknej Gminie Łaskarzew!
Książka wydana w 2023 roku miała być zaproszeniem do uważnego spaceru po terenie gminy, do dostrzeżenia, jak pełnym historii jest to miejsce, jakie walory krajobrazu i różnorodność przyrodniczą mamy na wyciągnięcie ręki, jak również zachętą do zapoznania się i włączenia w bogate życie kulturalne społeczności gminnej. Dlatego od roku 2024 Gminny Dom Kultury w Starym Helenowie rozpoczął realizację wypraw „z książką w ręku”. Ze względu na rozległość terenu przybrały one formę wycieczki rowerowej, która już w swojej pierwszej edycji osiągnęła ogromną liczbę uczestników. Start miał miejsce w parku w Izdebnie-Kolonii w miejscu dawnego kompleksu folwarcznego. Następnie odwiedzaliśmy m.in. pomnik przyrody w okolicach Aleksandrowa, nową świetlicę i ogród kieszeniowy w Budlu, leśniczówkę w Uścieńcu i miejsce bitwy z okresu powstania styczniowego oraz stawy podworskie, cmentarz z I wojny światowej w Dąbrowie, pasiekę w Lipnikach, Rezerwat Czerwony Krzyż i wiele innych ciekawych miejsc. Wycieczka zakończyła się ogniskiem z kiełbaskami, które stało się okazją do integracji. Dla chętnych zorganizowano paintball, co dodało wydarzeniu sportowego charakteru i dostarczyło wielu emocji. To wydarzenie pokazało, jak wiele można dowiedzieć się i przeżyć podczas wspólnych aktywności na świeżym powietrzu, łącząc naukę, historię i zabawę w jednym inspirującym dniu. Już nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy.