Kategoria

PERŁA SPORTU I TURYSTYKI 2021

Numer kandydata

MI-PS-32

Powiat - gmina

PRUSZKOWSKI- MICHAŁOWICE

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

Koło Gospodyń Wiejskich „Pęciczanki” skupia osoby lubiące różne aktywności na świeżym powietrzu, m.in. nordic walking i wycieczki rowerowe. Często w trakcie planowania wycieczek odkrywamy bardzo ciekawe miejsca. Wyszukując informacji w internecie, trafiłyśmy w 2020 roku na Questy, czyli gry terenowe, które pozwalają znajdować ciekawe miejsca.

Pomyślałyśmy, że także  w Gminie Michałowice jest wiele takich ciekawych miejsc i postanowiłyśmy opracować  Questy, pokazując w ten sposób, że z pozoru w zwyczajnych miejscowościach, naszych „małych ojczyznach”  są miejsca o niezwykle  unikalnym charakterze,  nieznane nie tylko szerszej publiczności, ale także mieszkańcom, czasami mieszkającym w tych miejscowościach wiele lat. Okazało się, że nasze okolice: Michałowice, Reguły, Pęcice, Pęcice Małe, Suchy Las, Sokołów  mają swoje ciekawe historie i  opowieści. Opracowałyśmy questy, gdzie zaprezentowane zostały miejsca mające swoją „duszę”, przypominające o wydarzeniach ważnych, osobistych  i wartych, żeby nie zostały zapomniane starszym mieszkańcom a także żeby  przybliżyć je młodemu pokoleniu. Te miejsca i wspomnienia z przeszłości tworzą niepowtarzalny klimat okolicy, ciekawy również dla osób odwiedzających naszą gminę.

Questy wędrują po sołectwach naszej Gminy:

  • „Michałowickie zakątki historii i przyrody” – sołectwo Michałowice
  • „Z duchem ułana wokół Dworu Polskiego” – sołectwo Pęcice
  • „Z rowerem przez Reguły . O przyrodzie z Reguły”  – sołectwo Reguły
  • „Rowerem przez Suchy Las z Pęcic do Sokołowa” – sołectwa Pęcice Małe, Suchy Las, Sokołów

Przygotowanie questów i wsparcie merytoryczne i finansowe

Nawiązałyśmy kontakt z  Fundacją Mapa Pasji, której najbardziej doświadczony zespół trenerów w Polsce, posiada licencje na wykorzystanie metodyki Valley Quest (Wyprawy Odkrywców) stworzonej przez Amerykanina – Stevena Glazera. Wyprawy Odkrywców w 2008 roku po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Polsce.  Na portalu www.questy.com.pl  znajduje się około 400 sprawdzonych i działających questów w Polsce. Nasze questy też już znajdują się w tej bazie.

QUESTY – Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka) to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki są dostępne w wybranych punktach np. w Urzędzie Gminy Michałowice, świetlicach, rozdawane są podczas gminnych eventów, a także upowszechniane w internecie. Występują także jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy. Poza skarbem uczestnik otrzymywać będzie odznaki PTTK.

Po nawiązaniu kontaktu z Fundacją Mapa Pasji i otrzymaniu pierwszych wskazówek zwróciłyśmy się do Wójta Gminy Michałowice Pani Małgorzaty Pacheckiej  o wyrażenie zgody i wsparcie w opracowaniu Questu, co zaowocowało  udzieleniem nam dofinansowania na realizację projektu i pomocą Gminy w upowszechnianiu Questów.

Trenerzy z Fundacji przeprowadzili szkolenie, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów na jakie powinnyśmy zwracać uwagę i na każdym etapie przygotowywania questów służyli nam wskazówkami. Trasy Questów powstawały spontanicznie. Informacje  zbierane były przez członkinie koła i mieszkańców danej miejscowości. Odzew był duży, poznałyśmy pasjonatów z ogromną wiedzą o zamieszkiwanych przez nich terenach. Mieszkańcy  chętnie udzielali informacji nt. ciekawych miejsc lub historii jakie słyszeli oraz zdarzeń, w jakich brali udział, oni są współautorami questów. Często całe rodziny zbierały się i przypominały sobie fakty i zdarzenia. Pierwszy Quest powstawał w trudnym pandemicznym okresie, pozwolił więc mieszkańcom na oderwanie myśli od kłopotów dnia codziennego i podniesienie nastroju. Informacje przekazywane były telefonicznie i w formie e-maili. Często ktoś  dzwonił i mówił, że jeszcze coś  ważnego mu się przypomniało i trzeba to umieścić w queście. Zebrane informacje zapisywane były w planie trasy  questu, zamieszczane były tam także zdjęcia, aktualne i historyczne, pozyskane od mieszkańców. Należy podkreślić, że cała praca przy przygotowaniu tras questów była pracą społeczną naszego Koła i mieszkańców gminy. Po prostu to była dla nas przyjemność i  zabawa w odkrywaniu coraz to nowych faktów i miejsc, których zwykle nie zauważaliśmy – taka trochę praca detektywistyczna.

Każda z tras kilkakrotnie  pokonywana była rowerem lub pieszo w celu ustalenia szczegółów.

Po ustaleniu propozycji  trasy, trenerzy z Fundacji sprawdzali ją w terenie i opracowywali treści ulotek. Po wydrukowaniu ulotek w ustalonych miejscach zostały umieszczone skarby.

Oczekiwania

Oczekujemy, że Questy zachęcą ludzi do wyjścia z domu,  spędzenia czasu na świeżym powietrzu, integracji i przekazaniu sobie pozytywnej energii, ponieważ ze względu na swoją uniwersalność, gry mogą być realizowane przez cały rok zarówno indywidualnie jak i w grupach.

Questy skierowane są do wszystkich mieszkańców Gminy Michałowice  (by lepiej poznali „swoje miejsce na ziemi”) i mamy nadzieję, że wzrośnie ich poczucie lokalnej tożsamości. Być może poznamy się z sąsiadami i razem w przyjacielskiej rywalizacji pokonamy trasy. Uczestnikom spoza Michałowic Questy pokazują, że prawdziwe „perełki” historyczne i przyrodnicze można znaleźć tuż obok siebie i warto się z nimi zapoznać.  Ze względu na merytoryczną treść i łatwość realizacji Questy spełniają też ważną funkcję edukacyjno-integracyjną w przypadku wykorzystania go na potrzeby grup szkolnych, kół seniorów, kół gospodyń wiejskich czy innych grup.

Pewne efekty już udało się osiągnąć: pogłębiłyśmy swoją wiedzę o gminie, poznałyśmy wspaniałych, zaangażowanych społeczników. Uczestnicy spotykając się na trasie nawiązują rozmowy, wymieniają się wrażeniami i świetnie się bawią rozwiązując zagadki. Miło jest też dostawać informacje takie jak ta od wdzięcznej babci, która po raz pierwszy nie miała problemu z wyciągnięciem wnuków na spacer, ponieważ zagadki z Questu bardzo im się spodobały…

Jednocześnie pokazujemy, że nasza Gmina Michałowice to ciekawe i przyjazne miejsce do życia i mamy nadzieję, że questy tę opinię potwierdzają.

Zdjęcia kandydata
Więcej informacji o kandydacie

Te Questy wędrują po sołectwach naszej Gminy:

– „Michałowickie zakątki historii i przyrody” – sołectwo Michałowice

–  „Z duchem ułana wokół Dworu Polskiego” – sołectwo Pęcice

– „Z rowerem przez Reguły . O przyrodzie z Reguły”  – sołectwo Reguły

– „Rowerem przez Suchy Las z Pęcic do Sokołowa” – sołectwa Pęcice Małe, Suchy Las, Sokołów

 

  1. Przygotowanie questów i wsparcie merytoryczne i finansowe

Nawiązałyśmy kontakt z  Fundacją Mapa Pasji, której najbardziej doświadczony zespół trenerów w Polsce, posiada licencje na wykorzystanie metodyki Valley Quest (Wyprawy Odkrywców) stworzonej przez Amerykanina – Stevena Glazera. Wyprawy Odkrywców w 2008 roku po raz pierwszy zostały zaprezentowane w Polsce.  Na portalu www.questy.com.pl  znajduje się około 400 sprawdzonych i działających questów w Polsce. Nasze questy też już znajdują się w tej bazie.

QUESTY – Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka) to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki są dostępne w wybranych punktach np. w Urzędzie Gminy Michałowice, świetlicach, rozdawane są podczas gminnych eventów, a także upowszechniane w internecie. Występują także jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl. Czytając wierszowane wskazówki, uczestnik podąża questem w terenie i poznaje sekrety danego miejsca. Na końcu drogi na odkrywców czeka „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy. Poza skarbem uczestnik otrzymywać będzie odznaki PTTK.

 

Po nawiązaniu kontaktu z Fundacją Mapa Pasji i otrzymaniu pierwszych wskazówek zwróciłyśmy się do Wójta Gminy Michałowice Pani Małgorzaty Pachecka  o wyrażenie zgody i wsparcie w opracowaniu Questu, które otrzymałyśmy. Gmina udzieliła nam dofinansowania na realizację projektu, jak  i na bieżąco pomaga nam w upowszechnianiu Questów.

 

Trenerzy z Fundacji przeprowadzili szkolenie, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów na jakie powinnyśmy zwracać uwagę i na każdym etapie przygotowywania questów służyli nam wskazówkami. Trasy Questów powstawały spontanicznie. Informacje  zbierane były przez członkinie koła i mieszkańców danej miejscowości. Odzew był duży, poznałyśmy pasjonatów z ogromną wiedzą o zamieszkiwanych przez nich terenach. Mieszkańcy  chętnie udzielali informacji nt. ciekawych miejsc lub historii jakie słyszeli oraz zdarzeń, w jakich brali udział, oni są współautorami questów. Często całe rodziny się zbierały i przypominały sobie fakty i zdarzenia. Pierwszy Quest powstawał w trudnym pandemicznym okresie, pozwolił więc mieszkańcom na oderwanie myśli od kłopotów dnia codziennego i podniesienie nastroju. Informacje przekazywane były telefonicznie i w formie maili. Często ktoś  dzwonił i mówił, że jeszcze coś  ważnego mu się przypomniało i trzeba to umieścić w queście. Zebrane informacje zapisywane były w planie trasy  questu, zamieszczane były tam także zdjęcia, aktualne i historyczne, pozyskane od mieszkańców. Należy podkreślić, że cała praca przy przygotowaniu tras questów była pracą społeczną naszego Koła i mieszkańców Gminy. Po prostu to była dla nas przyjemność i  zabawa w odkrywaniu coraz to nowych faktów i miejsc, których zwykle nie zauważaliśmy – taka trochę praca detektywa.

 

Każda z tras kilkakrotnie  pokonywana była rowerem lub pieszo w celu ustalenia szczegółów.

Po ustaleniu propozycji  trasy, trenerzy z Fundacji sprawdzali ją w terenie i opracowywali treści ulotek. Po wydrukowaniu ulotek w ustalonych miejscach zostały umieszczone skarby.

 

  1. Oczekiwania

 

Oczekujemy, że Questy zachęcą ludzi do wyjścia z domu,  spędzenia czasu na świeżym powietrzu, integracji i przekazaniu sobie pozytywnej energii, ponieważ ze względu na swoją uniwersalność, gry mogą być realizowane przez cały rok zarówno indywidualnie jak i w grupach.

Qesty skierowane są do wszystkich mieszkańców Gminy Michałowice  (by lepiej poznali „swoje miejsce na ziemi”) i mamy nadzieję, że wzrośnie ich poczucie lokalnej tożsamości. Być może poznamy się z sąsiadami i razem w przyjacielskiej rywalizacji pokonamy trasy. Uczestnikom spoza Michałowic Questy pokazują, że prawdziwe „perełki” historyczne i przyrodnicze można znaleźć tuż obok siebie i warto się z nimi zapoznać.  Ze względu na merytoryczną treść i łatwość realizacji Questy spełniają też ważną funkcję edukacyjno-integracyjną w przypadku wykorzystania go na potrzeby grup szkolnych, kół seniorów, kół gospodyń wiejskich czy innych grup.

Pewne efekty już osiągnęłyśmy, pogłębiłyśmy swoją wiedzę o Gminie, poznałyśmy wspaniałych zaangażowanych społeczników. Uczestnicy spotykając się na trasie nawiązują rozmowy, wymieniają się wrażeniami i świetnie się bawią rozwiązując zagadki. Mieliśmy informację od wdzięcznej babci, która po raz pierwszy nie miała problemu z wyciągnięciem wnuków na spacer, bo zagadki z Questu bardzo im się spodobały.

Jednocześnie pokazujemy, że nasza Gmina Michałowice to ciekawe i przyjazne miejsce do życia i mamy nadzieję, że questy tę opinię potwierdzają.

SPONSORZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński