Kategoria

PERŁA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI 2022

Numer kandydata

PI-PP-08

Powiat - gmina

PIASECZYŃSKI - PIASECZNO

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

Od początku swojej działalności pracownia zajmowała niewielkie biurko w moim mieszkaniu. Lalki i misie czekały grzecznie na swoją kolej, poukładane na półkach w maleńkim schowku. Z czasem zaczęło przybywać pacjentów, narzędzi, materiałów i jednocześnie brakować miejsca.

Rozwój firmy sprawił, że mogłam otworzyć prawdopodobnie jedyny w tej chwili, oficjalny Szpital dla lalek i pluszaków w Polsce.

Dawne punkty napraw zabawek kojarzą się ludziom z zakurzonymi półkami, z których zerkają straszne, zezowate, połamane i niekompletne lalki. Z zapachem stęchlizny i starości. Kojarzą je raczej z opowieściami jak z horroru niż czymś przyjemnym i nostalgicznym.

Szpital dla lalek i pluszaków w Piasecznie łamie wszystkie te stereotypy. To miejsce z założenia ma być przytulne. Ma zachęcać do odwiedzin, kiedy tylko zerkniesz przez szybę.

Nigdy nie myślałam o swojej pracowni jak o szpitalu. Sami klienci zaczęli tak nazywać miejsce, do którego wysyłali swoje zabawki. Szczególnymi klientami zawsze były dzieci. To one potrzebowały wyjątkowego traktowania i wsparcia, kiedy musiały rozstać się na jakiś czas ze swoim najdroższym misiem czy lalką. Pojęcie szpital kojarzyło im się z czymś dobrym i jednocześnie koniecznym aby ich ukochana zabawka znów była w pełni sprawna. Nawet najmłodsze dzieci stawały się niezwykle dzielne i odpowiedzialne za swoich przyjaciół, kiedy wysyłały ich do szpitala. W pracowni mogą oswoić się z pojęciem szpital, operacja. Mogą poczuć się jak dorośli oddając w ręce pani doktor swoją ukochaną zabawkę i ustalić wszelkie szczegóły jej naprawy. Wizyta w pracowni pokazuje im, że każda rzecz ma szansę na drugie życie i wcale nie należy jej wyrzucać. Czyż to nie piękny ukłon w stronę naszej planety?

Żyjemy w czasach kiedy wszystkiego jest pod dostatkiem. Kupujemy więcej rzeczy niż potrzebujemy. Pokoje dzieci usłane są masą zabawek, których ciągle jest im mało. Lalki, misie, z roku na rok pojawiają się ich kolejne modele. Niby inne, a jakby te same. Ich jakość stale spada. Bawią dzieci przez chwilę, po czym odchodzą w zapomnienie odłożone na półkę. Gdyby te lalki, te misie, miały w sobie coś wyjątkowego, niepowtarzalnego, czy rodzice lub dzieci tak szybko by o nich zapomnieli?

Darzę ogromnym szacunkiem ludzi, którzy zachowali swoje zabawki z dzieciństwa a teraz przekazują je swoim dzieciom czy wnukom. Odnawiam je i wiem, że chociaż czasami już ledwo zipią, to miłość jaka czeka na nie w domu dodaje im jeszcze większego uroku. To naprawdę wspaniałe uczucie gdy widzisz starą zabawkę a jednak nową, a może na odwrót? Tu nie ma rzeczy niemożliwych. Zajmuję się naprawą, renowacją i rekonstrukcją zabawek. Moimi pacjentami są zabawki współczesne, dawne a także te kolekcjonerskie.

Te zabawki mają duszę. Są przepełnione historiami, które bawią i wzruszają. Wracają do rąk właścicieli, a na pamiątkę wizyty w szpitalu otrzymują ich historię spisaną na łamach bloga. Dla mnie to prawdziwa przyjemność móc o tym napisać, a dla klientów radość i sentymentalna podróż do lat dzieciństwa.

 

Sklep

Szpital dla lalek i pluszaków to nie tylko miejsce napraw. Przy szpitalu działa sklep z używanymi zabawkami. Można tu kupić zabawki przed lub po renowacji. Nie straszą swoim wyglądem. Co więcej, one czekają by znaleźć nowy dom i móc znów bawić się z dziećmi. To moja forma recyklingu, bunt przeciwko współczesnej, chińskiej masowej produkcji zabawek. W pracowni odnawiam stare zniszczone zabawki, tworząc z nich nowe, pełnowartościowe. Te jednak mają dodatkową zaletę – historię zachowaną w swej zabawkowej duszy. Zabawki niechciane przez jednych, mogą zostać pokochane przez drugich.

Widzisz zatem, że trafiłeś do miejsca, gdzie nie powstają masowe produkcje. Tutaj każda rzecz otrzymuje tyle czasu ile potrzebuje aby stać się czymś wyjątkowym.  Ja staram się tworzyć właśnie takie rzeczy.

Historie zabawek i ich napraw można znaleźć na stronie www.uzywanelalki.pl. Pod tym adresem działa również sklep internetowy.

Zdjęcia kandydata
Więcej informacji o kandydacie
Materiały wideo kandydata

SPONSORZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński