Kategoria

PERŁA KULTURY 2022

Numer kandydata

RA-PK-27

Powiat - gmina

PRUSZKOWSKI - RASZYN

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

Przystępując w 2012 r. do sieci Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej pod patronatem Ośrodka KARTA, Gminna Biblioteka Publiczna w Raszynie rozpoczęła działania związane z archiwistyką społeczną. Było to o tyle istotne, że w Gminie Raszyn odczuwalny był brak zaplanowanej na długie lata akcji zbierania i ratowania świadectw nieodległej przeszłości wraz z ich szczegółowym opisywaniem, digitalizacją i udostępnianiem w globalnej sieci.

Odnalezienie i upowszechnienie źródeł takich jak fotografie, dokumenty, pamiątki, które dotychczas spoczywały w rodzinnych albumach i szufladach mieszkańców gminy było wyzwaniem, z którym biblioteka postanowiła się zmierzyć. Organizacja archiwum społecznego stała się niezwykłą przygodą z historią w tle, ale też długim i trudnym procesem z szeregiem przemyślanych i profesjonalnych działań, od których zależało powodzenie przedsięwzięcia. Najważniejszym jego ogniwem jest lokalna społeczność, z którą utrzymanie dobrych stosunków przez opiekuna archiwum ma znaczenie kluczowe, gdyż projekt ten jest w założeniu bezterminowy.

Dziś Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej przy raszyńskiej bibliotece obchodzi 10-lecie istnienia. Biblioteka pozyskała przez ten czas kilkudziesięciu darczyńców – osób i instytucji. Sprawdziła się zaproponowana przez opiekunów – Łukasza Żywulskiego i Dagnę Mach – formuła spotkań z mieszkańcami, sprzyjająca integracji i zaangażowaniu uczestników we wspólną budowę archiwum, dyskusję i rozwiązywanie zagadek przeszłości.

Współpraca i wzajemne zaufanie zaprocentowały zbiorem blisko 1300 zdigitalizowanych obiektów, które można oglądać w portalu https://zbioryspoleczne.pl/archiwa/PL_2046 , wspieranym przez Centrum Archiwistyki Społecznej. Materiały są z wielu powodów wyjątkowe. Przede wszystkim są inne, niż te przechowywane w archiwach państwowych. Portal jest kopalnią wiedzy o lokalnej historii i tradycjach, ale też o ludzkich pasjach i twórczości, a obecność opisanych materiałów w Internecie sprawia, że mamy do czynienia z fantastycznym zjawiskiem „sieciowania” się ludzi i informacji. Niezliczone kwerendy genealogiczne, muzealne, pączkowanie kolejnych oddolnych inicjatyw związanych z najnowszą historią gminy, powstawanie publikacji regionalnych, wystawy archiwalnych fotografii, a nawet jedna praca magisterska 🙂 – wszystko to dzieje się dzięki bezpośredniemu lub pośredniemu oddziaływaniu bibliotecznego archiwum społecznego.

Ofiarodawców zbiorów łączy wątek sentymentalny, archiwum to dla nich podróż do czasów dzieciństwa i młodości, a także wspomnienie bliskich osób, przyjaciół i miejsc, po których ślad pozostał często już tylko na zdjęciach. Kilku z darczyńców archiwum nie ma już wśród nas, co dobitnie uzmysławia, jak szybko płynie czas i jak ważne jest, aby zdążyć opowiedzieć swoją historię.

Zdjęcia kandydata
Więcej informacji o kandydacie

Tadeusz Strzelczyk, lokalny pasjonat historii i przyjaciel biblioteki, a zarazem pierwszy ofiarodawca rodzinnych fotografii (dziś już nieżyjący), w taki sposób mówił o bibliotecznym archiwum:

„Zaczynamy sobie z tego zdawać sprawę dopiero wtedy, kiedy uzmysłowimy sobie nieodwracalność pewnych faktów: rozproszenie zwartej i wspierającej się kiedyś grupy kolegów, śmierć rodziców, czy zmiana miejsca zamieszkania. Dorastające własne dzieci dobitnie uzmysławiają nam, że nasz czas szybko przemija. Mamy własny dorobek życiowy, własne sukcesy i nowych znajomych. I wtedy pojawia się wewnętrzna, cicha, ale jednak uporczywa myśl, aby przynajmniej część tych wszystkich zdarzeń i przeżyć zachować, przynajmniej częściowo, do odtworzenia przez potomnych. Zmieniamy się sami, zmieniają się inni i zmienia się bezpowrotnie otoczenie, w jakim wyrastaliśmy i jednym ze sposobów „podzielenia się swoją historią” jest fotografia. Dawne fotografie pozwalają przypomnieć sobie czasy minione i jeszcze raz obejrzeć otoczenie, w jakim wyrastaliśmy, ale dla nas najbardziej chyba istotne jest patrzenie w twarze ludzi, których już nie ma, ludzi z którymi tak niedawno rozmawialiśmy, dzieliliśmy się własnymi kłopotami i radościami. Właśnie dlatego powstał projekt rozwijany w raszyńskiej bibliotece. Skorzystajmy z tej okazji, aby zachować rodzinne pamiątki wizualne i pisane. Być może kiedyś nasze dzieci i znajomi, przeglądając te materiały, będą mieli okazję wspomnieć nas i czasy, w których żyliśmy.”

 

Zadaniem biblioteki na przyszłość jest podtrzymywanie tej więzi i czuwanie nad przestrzeganiem praw przysługujących darczyńcom.

Zdjęcia kandydata

SPONSORZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński