Kategoria

PERŁA KULTURY 2022

Numer kandydata

ZW-PK-23

Powiat - gmina

GRODZISKI - ŻABIA WOLA

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

Szarlotka

to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że co roku niezmiennie od 14 lat Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego” obchodzi jej święto.

Dzień Szarlotki – to ważne wydarzenie w jesiennym kalendarzu imprez na terenie Ziemi Chełmońskiego, które cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno uczestników jak i obserwatorów. Jest to nie tylko święto jabłek, ale przedsięwzięcie pozwalające też na zebranie funduszy na ważny cel. Cały dochód z Dnia Szarlotki przeznaczony jest na pomoc bezdomnym zwierzętom z Żabiej Woli i okolic. Cel ten jest realizowany dzięki szerokiej partnerskiej współpracy i włączeniu do działania przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich, samorządów lokalnych, ale także mieszkańców gmin i przedsiębiorców.

Corocznie w ramach święta odbywa się  konkurs na  „Najsmaczniejszą szarlotkę” oraz  „Małe co nieco z jabłuszka” skierowany dla dorosłych i młodszych uczestników, działa  „Kawiarenka pod jabłonką”, w której można kupić kawałki jabłkowego ciasta czy napoje a zebrane fundusze są przeznaczane na potrzeby bezdomnych zwierząt z terenu.

Zdjęcia kandydata
Więcej informacji o kandydacie

„Najsmaczniejszy” dzień roku  Ziemi Chełmońskiego !

Połowa września to na Ziemi Chełmońskiego ten czas, gdy mieszkańcy mogą wziąć udział w dosłownie najsmaczniejszym dniu roku! Po dwuletniej przerwie w obchodach na terenie parku w Żabiej Woli, w czasie pandemii spotykaliśmy się w Internecie w tym roku wróciło święto najsłynniejszego z ciast. Dzień Szarlotki, który w  tym roku był zorganizowany już po raz czternasty, tradycyjnie zagościł w Domu Kultury w Żabiej Woli. W ten sposób niedziela, 18 września, stała się właśnie „najsmaczniejszym dniem roku”!

Podczas tegorocznej edycji Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego”, która jest organizatorem imprezy, zaprosiła wszystkich do udziału w sprawdzonych atrakcjach, ale też zaproponowała zupełnie nowe.

Jeszcze przed rozpoczęciem zabawy w Domu Kultury przyjmowano wypieki do udziału w dwóch konkursach. Dorośli mogli się zmierzyć w zmaganiach na „Najsmaczniejszą szarlotkę”, a młodzi mieszkańcy stworzyć „Małe co nieco z jabłuszka”. Jak co roku, do organizatorów zgłosiło się wielu mistrzów domowego cukiernictwa. Owocowe ciasta oceniało jury którego zadaniem była zarówno degustacja zgłoszonych dzieł sztuki kulinarnej, ocena wyglądu i pomysłowości wykonania ale również ocena dołączonych do zgłaszanych  wypieków wierszyków czy fraszek. Po długich degustacjach i naradach wskazano  Mistrzów Szarlotki 2022,  w kategorii: „Najsmaczniejsza szarlotka” oraz „Małe co nieco z jabłuszka”.

Nowością był konkurs, „Poznaj Brachu po smaku i zapachu”  którego tematem były niskoprocentowe, domowe nalewki. W konkursie tym nagrodzono nie tylko najlepsze ze zgłoszonych trunków, ale także smakoszy, którzy najtrafniej rozpoznali receptury degustowanych na oczach publiczności eliksirów zdrowotnych.

Konkursy zawsze wzbudzają wiele emocji, ale szarlotkowe święto w tym roku obfitowało w inne atrakcje.

Mieszkańcy Ziemi Chełmońskiego mogli wziąć udział w plenerze malarskim, który poprowadziła Hanna Gancarczyk. Rozstawione na trawie nieopodal Domu Kultury sztalugi zgromadziły liczne grono artystów w różnym wieku, a ich wizje chętnie podziwiali nie tylko przybyli z nimi bliscy.

Atrakcje szarlotkowego święta uatrakcyjniły stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Ziemi  Chełmońskiego. Tego dnia towarzyszyli nam członkowie trzech KGW: Adamów Wieś z gminy Radziejowice, Mokosianki z gminy Sochaczew i Żelechów z gminy Żabia Wola. Dzięki nim goście jabłuszkowego święta mogli zjeść m.in. żurek, pajdę chleba ze smalcem, czy naleśniki z gruszką. KGW Adamów Wieś  częstowała swoją słynną „Zupą gospochy”, która zdobyła zaszczytne III miejsce w konkursie Bitwy Regionów organizowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz ARMiR w kategorii potrawy przygotowanej z zamiłowaniem do polskiej kuchni regionalnej .

Więcej informacji o kandydacie

Dodatkowych atrakcji dla uczestników Dnia Szarlotki zapewniły uczestniczki projektu współpracy o nazwie „Kompetencje, Kreatywność, Kobiecość” (akronim: 3K) które przygotowały degustacje potraw wegetariańskich. Na swoim stoisku uczestniczki projektu częstowały różnego rodzaju pastami do chleba, sałatkami czy nawet goframi. Dla spragnionych w menu miały koktajle owocowo-warzywne a zziębnięci mogli się  ogrzać pyszna zupą pomidorowo-cebulową.

W ramach nowości podczas Dnia Szarlotki funkcjonowało stoisko „Roślinny wymiennik”. Punkt ten umożliwiał dzielenie się roślinami domowymi i ogrodowymi. Uśmiechy na twarzach osób opuszczających stoisko udowodniły, że pomysł okazał się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”.

Centralnym namiotem, zlokalizowanym tuż przy scenie, była „Kawiarenka pod jabłonką”, która od pierwszej edycji imprezy, przyciąga tłumy mieszkańców Ziemi Chełmońskiego. Za kilka złotych można było w niej kupić kawałek pysznego ciasta lub inne słodkości, a także ciepłe napoje. Dochód z kawiarenki, jak również sprzedaży ofiarowanych drobiazgów, przeznaczony jest co roku na pomoc Bezdomniakom Żabiowolskim. Niektóre z piesków, podopiecznych Stowarzyszenia, można było zresztą spotkać podczas Dnia Szarlotki razem z wolontariuszami. Tego dnia nie było chyba dziecka, które nie zakochałoby się w trzech, słodkich szczeniaczkach, które również przybyły na imprezę i chętnie pozwalały się głaskać nie tylko najmłodszym.

Co jeszcze czekało na gości Dnia Szarlotki? Na scenie zaprezentowały się lokalne grupy artystyczne DoReMiRe i Wesołe Rzępoły. Wielbiciele rękodzielnictwa w licznych stoiskach mogli kupić np. pięknie pachnące mydło, ekologicznych miód lub śliczne makramy. Na dzieci czekały z kolei animacje, konkursy i dmuchańce, a także plac zabaw, zlokalizowany przy Domu Kultury. Wszystkich, bez względu na wiek, zdrowymi jabłuszkami i słodkimi krówkami częstowała Lgdusia, maskotka LGD „Ziemia Chełmońskiego”.

Liczba atrakcji tegorocznego Dnia Szarlotki sprawiła, że każdy mógł znaleźć wśród nich coś dla siebie. Zarówno smakosze, jak i pasjonaci roślin czy rękodzieła. Każda z atrakcji oznaczała świetną zabawę. Podczas charytatywnej imprezy LGD „Ziemia Chełmońskiego” zawsze zresztą dobrym sercom uczestników towarzyszą szczere uśmiechy. Pomaganie zwierzętom jest nie tylko proste – w Żabiej Woli jest również bardzo smaczne!

SPONSORZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński