Kategoria

PERŁA KULTURY 2021

Numer kandydata

MI-PK-31

Powiat - gmina

PRUSZKOWSKI - MICHAŁOWICE

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

VII edycja Spotkań  z Szeleszczącymi KartamiJak piękne są wspomnienia…”

Spotkania z Szeleszczącymi Kartami, pierwotnie  w Publicznym Gimnazjum, a później  w Szkole Podstawowej  w Nowej Wsi, to tradycja przedstawień kulturalnych, obrazujących twórczość wybranych polskich poetów, motywów  oraz epok literackich, trwająca od 2015 roku.   W projekt zakładający popularyzację poezji wśród dzieci i młodzieży zaangażowani byli najpierw uczniowie, następnie  także absolwenci szkoły,  a jego pomysł zrodził się  w ramach działalności Małego Muzeum Książki  w naszej placówce.

Tegoroczne obchody 60 – lecia Szkoły  Podstawowej w Nowej Wsi, trwające od październikowego XVIII Rajdu Pęcickiego, uświetniła i zakończyła  grudniowa edycja Spotkań  z Szeleszczącymi Kartami. Występ młodzieży,  jak zawsze  utrzymany  w tradycji spotkań kawiarnianych, tym razem miał miejsce  w kawiarni Nostalgia.

W piątek  21 grudnia 2022 r. w przedświątecznym klimacie, po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w murach naszej szkoły kolejny raz pojawili się znakomici goście. Byli to m.in.: kpt. Wojciech Cygański ps. Cygan II – powstaniec warszawski  z żoną panią Anną Cygańską, pani Małgorzata Pachecka – wójt gminy Michałowice, pani Ewa Wierzgała – dyrektor Centrum Usług Wspólnych gminy Michałowice, pani Beata Rycerska – przewodnicząca Rady Gminy, pani Elżbieta Biczyk – sołtys Nowej Wsi, pani Paulina Nowicka – przewodnicząca Rady Rodziców, dyrektorzy szkół w Komorowie i Michałowicach, nauczyciele dawniej uczący  w naszej szkole. Przybyłych gości, rodziców, przyjaciół szkoły, nauczycieli, absolwentów i uczniów powitała pani dyrektor Jadwiga Jodłowska.

Tradycyjnie tegoroczne spotkanie miało charakter montażu słowno – muzycznego, choć ze względu na szczególny dla naszej szkoły rok, tematycznie odbiegało od dotychczasowego schematu. Nie było jak zwykle związane  z konkretnym poetą czy epoką, ale łączyło wszystkie dotychczasowe edycje. Przez lata Spotkania  z Szeleszczącymi Kartami stały się częścią historii  nowowiejskiej szkoły, stąd  w roku jej Jubileuszu zrodził się pomysł na przypomnienie dawniej prezentowanych wierszy czy piosenek, okraszonych jednakże nowościami. Stąd nazwa kawiarni „Nostalgia”, kojarząca się właśnie ze wspomnieniami.

Zdjęcia kandydata
Więcej informacji o kandydacie

Każde Spotkanie z Szeleszczącymi Kartami to wydarzenie nawiązujące do twórczości  poetyckiej ważnej dla historii polskiej literatury. Co roku jest to niewątpliwie niezapomniane przeżycie, zarówno dla występujących, jak i dla widzów. W tym roku mogliśmy doświadczyć kolejnych wspaniałych  wrażeń dzięki chęci i pracy naszych absolwentów – studentów, maturzystów i uczniów młodszych klas szkół ponadpodstawowych, którzy Spotkania  z Szeleszczącymi Kartami  szczególnie polubili. Aby pokazać ciągłość szkolnej społeczności i tradycji, do projektu zostali zaproszeni także przedstawiciele obecnych klas VII i VIII.

Ci wspaniali młodzi ludzie, jak zwykle z wielkim zaangażowaniem i radością, zaprezentowali poezję m.in. Adama Mickiewicza, Edwarda Stachury, Juliana Tuwima, Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej, Bronisławy Ostrowskiej, Kazimierza Wierzyńskiego, Mariana Hemara, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Adama Asnyka, Brunona Jasieńskiego.  Emocje wśród publiczności wzbudziły piękne wykonania piosenek  z tekstami m.in.:   Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego,  Mariana Hemara,  Ludwika Starskiego, Ludwika Jerzego Kerna, Marka Grechuty.

Jak zawsze, wzruszającym momentem był aplauz publiczności, gratulacje, ciepłe słowa i …prośby o bis. Tym, co z pewnością szczególnie zapadło w pamięć, było bisowanie „Dywizjonu 303” dla gościa honorowego – Cygana II, Powstańca Warszawskiego, którego obecność na wszystkich występach ma dla nas wyjątkowy wymiar.

Znów zrobiliśmy coś, co momentami wydawało się niemożliwe. Gratuluję  wszystkim wykonawcom  i serdecznie dziękuję za zaangażowanie.

 

Beata Wiszniewska – nauczycielka języka polskiego

koordynator projektu

Materiały wideo kandydata

SPONSORZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński