Kategoria

PERŁA KULTURY 2023

Numer kandydata

GM-PK-01

Powiat - gmina

GRODZISKI - GRODZOSK MAZOWIECKI

FORMY GŁOSOWANIA

Oddaj głos przez formularz ankietowy
Oddaj głos przez stronę społecznościową

Głos można oddać za pomocą kliknięcia przycisku „Polub”.

Opis

Zajęcia edukacyjne w Dworku Adama Chełmońskiego w Adamowiźnie

Dworek Adama Chełmońskiego oprócz oferty kulturalnej i artystycznej posiada również wyjątkową ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.

Zajęcia organizowane dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych przenoszą uczniów na polską wieś przełomu XIX i XX wieku. Podczas zajęć dzieci poznają historię Dworku, faunę i florę okolic oraz tradycje ludowe ziemi grodziskiej.

Lekcje oferowane przez edukatorów Dworku Adama Chełmońskiego trwają od 45-60 minut. W zależności od wybranego tematu odbywają się one na terenie Dworku lub na terenie okalającego Dworek parku. Każdy z proponowanych tematów lekcji posiada wariant dostosowany do odpowiedniego etapu kształcenia a po zajęciach możliwa jest integracja klasy/grupy przy ognisku.

Tematy opracowane i proponowane przez Katarzynę Mikulską związane są z etnografią i przyrodą. Przykładowe lekcje to: Diorama obrazów Józefa Chełmońskiego, lekcja na której zabieramy uczestników w namalowany świat, pełen barw, dźwięków przyrody, odgłosów miejsc, które odwiedzał malarz. Uczniowie podczas zabawy w przebieranki i aranżowanie scen z obrazów Józefa Chełmońskiego poznają historię, kulturę, sztukę i ziemiańskie zwyczaje z przełomu wieków. Wcielając się w postać Młynarzowej Katarzyny edukatorka opowiada uczniom o starych rzemiosłach z przełomu XIX i XX wieku. Podczas lekcji uczniowie przeniosą się w fascynujący świat ekologii, przyjaźni i mąki, poznają opowieść o młynie wodnym Pana Jaśkiewicza a także zobaczą mini model młyna wodnego, zagrają w Piekarza oraz „Kto to zrobił”. Odpowiedzą na pytania: Czy kowal tylko kuł podkowy a rymarz szył siodła? Kto naprawiał koło młyńskie Panu Jaśkiewiczowi?

Pozostałe lekcje w nurcie etnograficznym to „Ogień w życiu codziennym ziemiaństwa polskiego na przełomie XIX i XX wieku” oraz „Co nosiły nasze prababcie na głowie” historia chust noszonych na głowie.

Kontakt z przyrodą połączony z zabawą i nauką to lekcje: Tworzymy rękami – czyli kilka słów o historii rękodzieła, Tajemnice drzewa – gdzie głównymi bohaterami są drzewa – ich budowa, właściwości, funkcjonowanie w ekosystemie, Leśne podchody – zajęcia dla najmłodszych w dworkowym parku, gdzie głównymi bohaterami są ich mieszkańcy – . Lis Psotnik, Wiewiórka Basia i Dzięcioł Stefan. Niezwykłą popularnością cieszą się zajęcia na których uczniowie samodzielnie tkają na bardku bransoletki przyjaźni.

W zależności od tematyki lekcje są bezpłatne lub należy pokryć wyłaćznie koszty materiałów (ok 5zł za osobę). Lekcje są niezwykle atrakcyjne nie tylko przez otoczenie przyrody i piękno XIX-wiecznego Dworku ale także przez ciepłe i pełne radości nastawienie Kasi do uczniów.

Zdjęcia kandydata
Materiały wideo kandydata
Materiały wideo kandydata

PARTNERZY

Kocham Skakać
Krówki Milanowskie
DeSilva

ORGANIZATORZY

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Gmina Wiązowna
Gmina Sobienie-Jeziory
Gmina Otwock
Gmina Osieck
Gmina Kołbiel
Gmina Karczew
Gmina Józefów
Gmina Celestynów
Powiat Otwocki
Powiat Piaseczyński
Michałowice
Baranów
Milanówek
Podkowa leśna
Brwinów
Żabia Wola
Raszyn
Pruszków
Powiat Pruszkowski
Powiat Grodziski
Piastów
Nadarzyn
Jaktorów
Grodzisk Mazowiecki
Gmina Prażmów
Gmina Tarczyn
Gmina Konstancin-Jeziorna
Gmina Lesznowola
Gmina Góra Kalwaria

PATRONI MEDIALNI

Inkubator Inicjatyw Lokalnych
Radio Bogoria
Przegląd Sieć Tygodników Lokalnych
Przegląd Otwocki
ITV NADARZYN
Przegląd Regionalny
Przeglad Piaseczyński